Ciągłe zmiany klimatu nie działają dobrze na roślinność. Podczas długich susz nie łatwo jest utrzymać ogrody, parki, czy trawniki w idealnym stanie. Jednym z cięższych wyzwań podczas niekorzystnej pogody, może być utrzymanie murawy na boisku piłkarskim w idealnym stanie. Właściciele tak wielkich obiektów muszą temu podołać, by zawodnicy mogli dać z siebie wszystko i nie zaprzątać sobie głowy źle przygotowanym boiskiem. Wyjściem z tak trudnej sytuacji jest instalacja nawodnienia, które pomoże w utrzymaniu flory.

Jak dobrze podlewać boisko piłkarskie?

automatyczne podlewanie boiska piłkarskiegoPrzygotowanie perfekcyjnego systemu nawadniającego jest trudne. Nigdzie nie znajdziemy idealnego dla nas sprzętu, ponieważ wszystkie boiska piłkarskie muszą być rozpatrywane indywidualnie. Każdy ośrodek sportowy jest inaczej zbudowany, ma inne wymiary, oraz wymagania. Firmy zajmujące się projektowaniem systemów nawadniających mogą zaproponować nam różnie rozwiązania. Jeśli jesteśmy ograniczeni finansowo możemy zdecydować się na tańszą opcję, która pozwala nam na zainstalowanie 24 zraszaczy, których promień wynosi 20 metrów. Pomoże nam to w równomiernym rozprowadzeniu wody po całej płycie. Automatyczne podlewanie boiska piłkarskiego daje nam swobodę i oszczędność czasu. Jednak musimy pamiętać o bezpieczeństwie zawodników. Zraszacze umieszczone w murawie mogą spowodować niechciane kontuzje. W związku z tym dobrze jest zainwestować w takie, które posiadają gumową obudowę. Systemy nawadniające posiadają również wiele dodatkowych zalet. Jedną z nich jest czujnik deszczu. Nie tylko wykryje opady, ale także wyłączy system nawadniający, a dzięki temu będziemy mogli zaoszczędzić. Jednak musimy pamiętać, że każdy system składa się kilku elementów. Jednym z nich jest ujęcie wody z pompownią. Jeśli w pobliżu nie znajduję się rzeka lub staw, przygotujmy się na podłączenie do hydrantu wodociągowego. Jest to niestety droższa opcja, ale daje nam stały dostęp do wody. Oprócz tego będziemy musieli zainstalować rurociąg, co oznacza konieczność przekopania boiska. Jednak po wszystkich trudach związanych z montażem, będziemy mogli systematycznie nawadniać trawę, która zawsze będzie idealnie przygotowana dla piłkarzy. 

Koszty instalacji automatycznego systemu do podlewania boiska piłkarskiego nie są małe. Mimo tego jest to najlepsza opcja, która pozwoli stawić czoła zmianom klimatu, które wpływają niekorzystnie nie tylko na murawę, ale również na całą naszą planetę. Należy także pamiętać, że dbanie o trawę nie łączy się tylko z jej podlewaniem, ale również koszeniem. W związku z tym warto indywidualnie podejść do instalacji takiego systemu.