Dobór odpowiedniej metody grzewczej w pomieszczeniu odpowiada zarówno za komfort użytkowania budynku, jak i utrzymanie rachunków za ogrzewanie na stałym, względnie niewysokim poziomie. Jednak szczególnym problemem w doborze instalacji ogrzewania są budynki wielkopowierzchniowe, takie jak wielkie sklepy, hale produkcyjne, magazyny, kościoły i dworce. Są to miejsca, gdzie klasyczne grzejniki nie spełnią swojej funkcji, grzanie będzie nieefektywne i nieopłacalne pod względem finansowym.
Przegląd urządzeń grzewczych do hal magazynowych
Szukając sposobu ogrzewania dużych i wysokich pomieszczeń, mamy do wyboru kilka opcji. Jednak o ekonomi i opłacalności całej instalacji stanowią nie tylko właściwie dobrane urządzenia, ale także właściwe sterowanie nimi, niwelowanie strat ciepła, odpowiednie rozmieszczenie urządzeń i dopasowanie ich pracy do istniejących warunków i wymagań. Ekonomiczne ogrzewanie hal to także właściwe sterowanie zainstalowanym urządzeniem, polegające np. na ustawieniu odpowiednich temperatur w ciągu doby, tygodnia, a nawet pory roku. Skupmy się jednak na konkretnych urządzeniach grzewczych, przeznaczonych na ogrzewanie hal, magazynów i innych wielkopowierzchniowych obiektów. Jednym z nich są nagrzewnice. Są to urządzenia grzewczo-wentylacyjne, które latem wykorzystywane są do chłodzenia, co jest ich dodatkową zaletą. Nagrzewnice dzielimy na elektryczne, gazowe, olejowe, wodne i wodno-parowe, w zależności od źródła zasilania. Modelem najczęściej stosowanym w wielkich pomieszczeniach jest model gazowy, ze względów na najniższe koszty eksploatacji. Modele elektryczne natomiast, poprzez swoją niewielką wydajność i spory pobór prądu, nadają się raczej do małych pomieszczeń. Nieco innym urządzeniem jest promiennik ciepła. Jest idealny do wysokich pomieszczeń, ponieważ nie nagrzewa powietrza, a emituje promieniowanie cieplne bezpośrednio na urządzenia, meble, podłogę, czy przebywających w pomieszczeniu ludzi. W tym wypadku nie ma mowy o stratach ciepła, związanych z unoszącym się do góry ciepłym powietrzem. Tutaj również mamy modele gazowe oraz elektryczne.
Bardzo przydatnym urządzeniem, które eliminuje problem wpadania zimnego powietrza do pomieszczenia poprzez wciąż otwierane drzwi, jest kurtyna powietrzna. Nawiewa ona ciepłe powietrze do pomieszczenia, a dzięki umieszczeniu bezpośrednio nad wejściem, stanowi barierę dla zimnego powietrza z zewnątrz. Przydatny może okazać się również destratyfikator powietrza, który sam w sobie nie jest urządzeniem grzewczym, jego praca natomiast polega na mieszaniu mas powietrza ciepłego i zimnego (ciepłe powietrze wędrujące do góry jest kierowane niżej).