Azja to kontynent wciąż jeszcze mało znany w świecie europejskim. Skrywa on wiele tajemnic, a ludzie spoza Azji, którzy go odwiedzają, nierzadko są zaskoczeni wieloma odmiennościami. Nie oznacza to jednak, że nie warto zgłębiać kultury azjatyckiej. Wręcz przeciwnie – możemy czerpać z niej pełnymi garściami, obserwując ludzkie zachowania, podziwiając zabytki czy poznając starodawne rytuały.

Wyjątkowe brzmienie gongów i mis

gongi i misy tybetańskiePodróżując do Azji, mamy wyjątkową okazję poznać oryginalną kulturę, tak różną od tej znanej nam na co dzień. Inne stroje, orientalna i egzotyczna dla nas kuchnia, styl budownictwa – wszystko to sprawia, że chętnie podróżujemy na Daleki Wschód, by poszerzyć swoje horyzonty i poznać świat nieco lepiej. Niestety, nie zawsze możemy pozwolić sobie na odbycie kosztownej podróży po świecie. Dziś jednak, w dobie globalizacji, gdy planeta zdaje się kurczyć, a informacje docierają do nas z prędkością światła, możemy dotknąć Azji, nie wyjeżdżając poza miejscowość,  w której mieszkamy. Przykładowo, doskonałe gongi i misy tybetańskie to rekwizyty, które mogą nam być pomocne. Są to rodzaje naczyń, używanych w Azji, głównie w Tybecie, już od tysięcy lat. Początkowo muzyka wygrywana na tych instrumentach miała charakter rytualny i religijny. Z czasem zaczęto dostrzegać jej wyjątkowy wpływ na ludzki organizm. Według znawców tego tematu muzyka gongów i mis ma działania terapeutyczne. Dzięki niej możemy pozbyć się bólu, wyprostować swoje problemy i przywrócić organizmowi naturalną równowagę. W wielu polskich miastach organizowane są specjalne sesje muzyki granej na gongach i misach. Ich uczestnicy mają za zadanie zrelaksować się i osiągnąć stan błogości, w którym nic nas nie boli, nic nie dokucza, a nasze myśli są jasne i swobodne. Z pewnością charakter takiego wydarzenia sprzyja wewnętrznemu wyciszeniu. Jeśli chcielibyśmy zobaczyć na własne oczy, jak wygląda koncert muzyki tybetańskiej granej na misach i gongach, z pewnością warto wybrać się na takie wydarzenie, by dotknąć Azji i przekonać się o wyjątkowości jej kultury. W ten sposób można podróżować, nie wyjeżdżając z kraju.

Gongi i misy tybetańskie to wyjątkowe narzędzia, znane w Azji już od stuleci. Do Europy zaczęły docierać na dobre podczas procesów globalizacji, gdy mogliśmy zasięgnąć o nich szerszych informacji. Jeśli interesuje nas kultura Dalekiego Wschodu i chcielibyśmy zobaczyć na własne oczy te rytualne narzędzia, możemy udać się na specjalną sesję, podczas której mam wyjątkową okazję posłuchać na żywo dźwięków Azji.

 

Kategorie: Świat