Dobre i tradycyjne wina kojarzą nam się głównie z z Francją czy Włochami. Coraz bardziej popularne sa wina również Hiszpańskie, Mołdawskie czy peruwiańskie, a nawet i Polskie. Co ciekawe, pędzenie wina nie jest wcale takie trudne jakby się wydawało, a jednak coraz więcej restauracji zaopatruje się w wina z polskich winnic.

Wina w Polsce

polska winnicaWina dzielimy na cztery rodzaje słodkie, półsłodkie, półwytrawne i wytrawne. Wino zaś może być czerwone, białe lub różowe. Wino czerwone może być koloru wiśniowego, purpurowego, a nawet czarno-czerwonego, po prostu bardzo ciemniej barwy, powstało z winogron o ciemnej skórce, z tak zwanych czarnych winogron. Białe zaś, powstałe z zielonych winogron, wino jest wynikiem fermentacji. Składa się z wody, etanolu, polisacharydów, oraz wielu witamin, niektóre nawet nie są do dzisiaj znane. jeżeli chodzi o polskie wina i winnice, to co roku przybywa coraz więcej takich miejsc, w których możemy się zaopatrzyć o pyszne i szlachetne wina oraz zwiedzić winnicę. Dzisiaj nie brakuje butelek, które wygrywają z konkurencją, syrah, carbernet czy merlot, to najbardziej sławne wina, których technika pochodzi z różnych zakątków świata, jednak dzięki odpowiedniej uprawie poszczególnych szczepów winogron,nawożeniu, śmiało poszczególne gatunki win czerwonych i białych, można uprawiać już w Polsce.  Najbardziej cenione i znane winnice, znajdziemy w województwie lubuskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim. To tam, największe restauracje zaopatrują się w nasze polskie wina, a dodatkowo można również pojechać prywatnie i pozwiedzać winnicę, a nawet skorzystać z degustacji. Co prawda, badania wykazują, że konsumpcja wina w Polsce jest prawie najmniejsza w Europie, bo tylko około 3 litrów wina na osobę rocznie wypijamy, jest to stosunkowo mało patrząc na francuzów czy włochów, utarło się, że my Polacy to najbardziej wódkę lubimy pić i piwo. Pomimo tego, winnice i tak się prężnie rozwijają i są dość popularne. Każda polska winnica musi również zachować pewien prestiż i liczyć się z ceną produkcji wina.

Wino wytrawne czy półwytrawne, to jedno z najzdrowszych alkoholi na świecie. Piją go wszyscy do obiadu, nawet wskazane jest napicie się lampki dziennie dla zdrowotności. Wino zmniejsza ryzyko zawału, reguluje ciśnienie krwi, uspokaja, czerwone wino zawiera sporo antyoksydantów i jest bardzo korzystne dla zdrowia oraz skóry, spowalnia procesy starzenia. Polskie winnice są coraz bardziej rozchwytywane w branżach gastronomicznych, jednak jest ich stosunkowo mało, zwłaszcza w północno-wschodniej Polsce.