Podejmując się wykonania elewacji liczymy na to, że będzie ona trwała i nie straci swoich walorów estetycznych. Coraz popularniejsze stają się elewacje drewniane ze względu na wygląd, a także prostotę w ich wykonaniu i renowacji. Jednak trzeba wziąć pod uwagę gatunek drewna. Elewacja sosnowa może okazać się zbyt miękka, natomiast elewacje z dębu lub buku za ciężkie i nieopłacalne ekonomicznie. Jaki gatunek drewna wybrać, aby był trwały, lekki i przy tym niezbyt drogi? Opinie fachowców są dość jednoznaczne.

Modrzew syberyjski na elewacji domu

elewacja - modrzew syberyjskiJak wiadomo, drewno może pracować pod wpływem czynników atmosferycznych, dlatego elewacja musi być dość elastyczna. Dzięki temu nie będzie potrzeby jej renowacji co pięć lat. Jeżeli interesuje nas ciekawa elewacja – modrzew syberyjski będzie doskonałym wyborem. Drewno jest dość lekkie po wysuszeniu, ponieważ w środowisku naturalnym zawiera sporo wody w sobie. Po wysuszeniu jego struktura zmieni się na mniej chłonną, nie wspominając już o środkach do ochrony drewna, które polepszą ten efekt. Dużą zaletą jest twardość deski, co nie przeszkadza tak naprawdę w elastyczności elewacji. Drewno na ścianie nie będzie pękać. Z pewnością możemy powiedzieć, że modrzew to świetne drewno do obróbki, można je łatwo ciąć, a także malować. Jak przygotować drewno do wykorzystania na ścianie? Na początku należy użyć płynnego impregnatora, którym nasączymy każdą deskę, a także łaty na których będą się one trzymać. Taki zabieg doda dużo odporności. Następnie wybierzemy kolor impregnatu lub bejcy i możemy malować. Trzeba to zrobić co najmniej dwa razy. Modrzew syberyjski nie jest najtańszym gatunkiem drewna, jednak jego obróbka przez stolarza lub tartak nie będzie dużo kosztować. To sprawia, że ostateczna cena będzie jedną z najniższych na rynku. Stolarz musi wyciąć piórka łączeniowe, takie jak w przypadku paneli podłogowych. Z jednej strony deski jej wgłębienie, a z drugiej wystający kawałek drewna, co powoduje, że deska idealnie zachodzi na siebie.

Wykonanie takiej elewacji nie należy do rzeczy trudnych. Łaty montowane są na śrubach przytwierdzonych do ściany za pomocą kotwy chemicznej. Robi się to w poziomie. Następnie należy przymocować łaty pionowe, już za pomocą zwykłych wkrętów. Na końcu pozostaje montaż desek z modrzewia syberyjskiego, a następnie ich dokręcenie. W ten sposób nie ma szans na to, że drewno się uszkodzi lub zacznie odpadać od ściany. Elewacja jest izolowana folią termiczną, aby przy okazji ocieplić dom. Folia znajduje się pomiędzy ścianą, a deskami.