Nie da się ukryć, że Jedną z ważniejszych kwestii związanych z budowaniem naszego wymarzonego domu jest stworzenie skutecznej warstw ociepleniowej. Dotychczas najpopularniejszym materiałem stosowanym do tego zadania był styropian. Z biegiem lat zaczęło jednak powstawać coraz więcej ciekawych materiałów, które możemy do ocieplenia zastosować. W ostatnim czasie bardzo dużym uznaniem zaczęły cieszyć się płyty warstwowe zwane również w środowisku budowlanym płytami PIR.

Nowoczesne materiały używane do ociepleń

płyty warstwoweWspomniane we wstępie płyty PIR znane są również pod inną nazwą, która brzmi – płyty warstwowe. Ten trzyliterowy skrót wziął się od materiału z jakiego owe płyty powstają. Materiałem tym jest policyjanurat, który znany jest ludzkości od bardzo dawna. Materiał ten stosowano już w połowie dwudziestego wieku i służył głównie do różnych celów związanych z branżą dotyczącą lotów w kosmos. Na dzień dzisiejszy z pianki PIR powstają bardzo solidne płyty, które możemy z powodzeniem zakupić w większości marketów budowlanych. Płyty warstwowe tego typu występują w różnych wersjach różniących się zarówno grubością jak i niektórymi składnikami z jakich taka płyta została stworzona. Płyty te idealnie nadają się do ociepleń z tego powodu, że dzięki nim nie ma możliwości by tworzyły się tak zwane mostki termiczne. Często to właśnie one są bezpośrednim winowajcą powstawania w budynkach wilgoci na ścianach a z czasem również pleśni i grzybów. Płyty, o których mowa są materiałem niepalnym co dodatkowo zachęca do ich stosowania. Mówiąc o nich koniecznie warto wspomnieć o bardzo komfortowym montowaniu takich płyt. Najczęściej stosuje się takie płyty do ocieplania poddaszy. W sprzedaży dostępne są już nawet wersje nakrokwiowe, które idealnie nadają się do stworzenia efektywnej warstwy izolacyjnej bezpośrednio pod więźbą dachową. Takie rozwiązania uchodzą za najbardziej efektywne z tego powodu, że ciepło najczęściej umyka z naszego domu właśnie poprzez poddasze oraz sam dach.

Ogólnie rzecz biorąc inwestowanie w płyty warstwowe PIR to obecnie bardzo popularna praktyka, na którą decyduje się coraz więcej osób budujących swój wymarzony dom. Płyty te coraz częściej są spotykane w popularnych marketach budowlanych a nawet w mniejszych sklepach. Jeśli chcemy dodatkowo nieco zaoszczędzić to doskonałym pomysłem może być zakup tego typu płyt drogą elektroniczną. W sieci znajdą Państwo całe mnóstwo sklepów internetowych oferujących sprzedaż takich materiałów używanych do ocieplania domów.