Przyznać trzeba, że choć bardzo tego nie chcemy to niestety jesteśmy społeczeństwem, które się starzeje. W związku z tym wokół siebie możemy zauważyć coraz więcej kobiet, które borykają się z pewnymi charakterystycznymi objawami, które związane są ze zmianami w gospodarce hormonalnej naszego organizmu. Hormony są przekaźnikami, które odpowiadają za wszystkie funkcje naszego organizmu. Już niewielkie wahania ich poziomu wpływają całkowicie na nasze funkcjonowanie. Wraz z wiekiem w organizmie kobiety zachodzą wielkie zmiany.

Czy jest sposób na naturalne leczenie menopauzy?

sposób na menopauzęPrzede wszystkim zmniejsza się pula estrogenów, co objawia się szeregiem symptomów. Należy do nich przede wszystkim zwiększona drażliwość, wahania nastroju, a także uderzenia gorąca. Bardzo często kobiety po pięćdziesiątym roku życia skarżą się na znaczny spadek libido oraz suchość pochwy, co praktycznie uniemożliwia im współżycie z partnerem. Ponad osiemdziesiąt procent kobiet starszych narzeka także na zaburzenia snu, co dodatkowo nasila ich kiepskie samopoczucie. Zastanawiamy się wiec, czy jest jakiś sposób na menopauzę, który pozwoli nam na redukcję tego typu objawów. Okazuje się, że leczenie menopauzy wcale nie musi obejmować metod farmakologicznych. Nasza flora oferuje wiele roślin, które mają udowodnione w licznych badaniach działanie zmniejszające niekorzystne symptomy. Do roślin tych należy przede wszystkim popularna soja. Zawiera ona fitoestrogeny, czyli związki, które budową oraz funkcją przypominają wydzielane w organizmie ludzkim estrogeny. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że roślinne estrogeny pozbawione są dodatkowych działań niepożądanych, dzięki czemu stosowanie ich jest naprawdę polecane. Inną rośliną jest chmiel. Ten jest polecany nie tylko ze względu na zawartość omówionych związków, ale także na fakt, że zawiera on także gorycze, które regulują trawienie oraz związki o działaniu uspokajającym. Dzięki niemu łatwiej będzie nam trzymać nerwy na wodzy oraz zasnąć wieczorem. Wśród polecanych roślin znajdziemy także czerwoną koniczynę, melisę, czy pluskwicę groniastą.

Rośliny te bez problemu znajdziemy na naszym rynku. Być może część z nas posiada je w swoim ogródku przydomowym. Warto jest wtedy wiedzieć, że możemy je spożywać nie tylko w celu najedzenia się, ale także w celu zmniejszenia działań niepożądanych związanych z okresem menopauzy. Niewątpliwie jest do doskonały sposób na menopauzę, z którym warto się zaznajomić. Każdej kobiecie polecam więc zgłębienie owego tematu, ponieważ pozwoli nam on na znalezienie takich sposobów, które ułatwią nam codziennie funkcjonowanie w tym okresie.