Strach rodziców przed stomatologiczną wizytą niejednokrotne „przechodzi” na ich dzieci, na małych i przyszłych pacjentów. Nasza pociecha nie ma na początku żadnych złych skojarzeń z wizyt u stomatologa, jest przecież na starcie swojej drogi, jest jak „tabula rasa” jeśli chodzi o doświadczenia i wspomnienia dentystyczne. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o przebieg i klimat pierwszej wizyty malucha u stomatologa.

Jaki winien być stomatolog dziecięcy?

stomatolog dziecięcy w RzeszowieKilka lat temu stomatolog dziecięcy w Rzeszowie sam siebie najlepiej zdefiniował. Stwierdził, iż jest nauczycielem dzieci w kwestii profilaktyki zębów i czujnym strażnikiem ich dobrego stanu. ” Jestem jak strażnik przy bramie zamku otoczonego fosą, nie dopuszczę żadnego intruza ” – powiedział mojemu maluchowi. I jest w tym sporo prawdy, bowiem stomatologia dziecięca przede wszystkim nastawiona jest na zapobieganie i nauczanie. Warto wybrać się jak najwcześniej na pierwszą wizytę, by stomatolog skontrolował, poradził i przedstawił plan działania. Pierwsza wizyta powinna pojawić się już niedługo po pojawieniu się na powierzchni pierwszych mleczaków. Zabiegi lakowania i lakierowania to naprawdę bardzo efektywnie wydatkowane pieniądze. Nie ważne, że dotyczą niestałych mleczaków. To właśnie utrzymanie tych ząbków w jak najlepszym stanie i jak najdłużej determinuje zdrowe i właściwie rosnące zęby stałe. Przekazując tę wiedzę dziecku, można bajkowo i obrazowo przedstawić – lakowanie i lakierowanie jako swoistą fosę ochraniającą zamek, będący tu synonimem ząbków. Pewnie spodoba się to maluszkom. Wybierając gabinet stomatologiczny zadbajmy o to, aby wpierw samemu sprawdzić jego wyposażenie, klimat w nim panujący. To ważne, aby dziecko się nie przestraszyło, wręcz odwrotnie zaciekawiło. Dobrym sposobem jest wcześniejsza rozmowa rodzica z dzieckiem, pokazanie mu obrazków – na rynku dostępne są obrazkowe książeczki o leczeniu ząbków ilustrujące w ciekawy, dziecięcy sposób przebieg wizyty. Jeśli jednak koniecznym będzie podjęcie leczenia, to też nie bójmy się. Porozmawiajmy na spokojnie z lekarzem stomatologiem, który powinien nam wszystko wyjaśnić i przedstawić strategię działania.

Najważniejsze to wybór właściwego stomatologa, niech to każdorazowo będzie lekarz ze specjalizacją dziecięcą. Tu bowiem ważna jest nie tylko technika i doświadczenie lekarskie, ale również istotnym staje się podejście do dzieci i znaczna cierpliwość. Obecnie na rynku coraz więcej gabinetów przygotowanych na przyjęcie i obsługę małych pacjentów.