W zakładach przemysłowych dochodzi obecnie do optymalizacji praktycznie wszystkich procesów w nich zachodzących. Ma to na celu obniżenie zużycia energii elektrycznej czy cieplnej. Media te z roku na rok drożeją w sposób dosyć odczuwalny przez zarządców. Właśnie dlatego stosowane są bardziej nowoczesne urządzenia, które potrzebują mniejszej ilości energii do swojego funkcjonowania. Oprócz tego eliminowane są straty w skutek chociażby małej sprawności czy przenikalności cieplnej przegród.

Zastosowanie wież sygnalizacyjnych

dwukolorowe wieże sygnalizacyjneDo tego dochodzi lepsze sterowanie maszyn oraz automatyzacja. Niemniej niektóre urządzenia instalowane na obiekcie oprócz płaszczyzny czysto ekonomicznej zwiększają bezpieczeństwo.  Przykładem mogą być dwukolorowe wieże sygnalizacyjne, które są instalowane bezpośrednio na maszynach lub w ich bliskim sąsiedztwie. Zadaniem wieży jest sygnalizowanie stanu, w którym znajduje się maszyna czy linia technologiczna. W przypadku wersji dwukolorowych są to przeważnie kolor czerwony, który sygnalizuje awarię lub zatrzymanie oraz kolor zielony, który sygnalizują poprawną pracę. Warto dodać, że tego typu osprzęt powinien posiadać dodatkowe funkcje, które zwiększą jego obszar zastosowań. Często wieże są również wyposażane w moduł dźwiękowy, który pozwala generować modulowany sygnał tonowy o wysokim natężeniu. Nie bez znaczenia jest również łatwy sposób sterowania. Większość urządzeń działa na zasadzie wyzwalania koloru po otrzymaniu napięcia zasilania lub potencjału masy na odpowiedni zacisk. Bardzo łatwo takie urządzenie zintegrować z różnym typem maszyn. Niektóre ze starszych układów mogą bowiem na wyjściach posiadać potencjał masy. Nowsze urządzenia mogą wysterowywać osprzęt zewnętrzny praktycznie dowolnym sygnałem. Producenci osprzętu powinni zatem stworzyć uniwersalne rozwiązania, które mogą być stosowane w różnego rodzaju maszynach. Warto dodać, że urządzenia te mogą posiadać większą ilość segmentów świetlnych w zależności od potrzeb.

Wykonywane są również kolory: niebieski, biały czy żółty. Niektóre z rozwiązań mogą być modyfikowane w dowolnym momencie (budowa modułowa). Inne z kolei są wykonywane w konfiguracji zamówionej przez klienta, która nie może być już później modyfikowana. Często wieże są wyposażane również w porty komunikacyjne, które umożliwiają zbieranie i przesył danych. Jak widać urządzenia te są w stanie przekazać wiele ważnych sygnałów oraz zbierać i przesyłać dane. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań produkowanych i dostarczanych przez różne podmioty krajowe i zagraniczne.

Kategorie: Ochrona