Pierwszą czynnością jaką jaką wykonuje noworodek zaraz po narodzinach, jest płacz. To znak, że jest zdrowy, więc jest on pożądany. Noworodki i niemowlęta głównie się komunikują z otoczeniem poprzez płacz, ponieważ nie potrafią mówić ani wykonywać określonych gestów. Zanim rodzice nauczą malucha mówić, sporo czasu minie. Jednak warto wcześniej nauczyć się rozpoznawać z jakiego powodu maluch płacze, bo są to różne powody.
Czy kolka występuje u wszystkich niemowląt?
Każda mama uczy się swojego dziecka od jego narodzin, ponieważ głównie spędza z nim czas. Karmi, usypia, pociesza i uspokaja, więc naturalne jest, że lepiej się orientuje w tym, czego dziecko w danej chwili potrzebuje. Niemowlęta nie mają jeszcze w pełni ukształtowanego układu pokarmowego i też z tego względu przez pierwsze miesiące muszą spożywać tylko mleko, najlepiej mamy. Choć dynamicznie się rozwijają pod każdym względem, to jeszcze sporo czasu minie, zanim nasz maluch będzie jadł to co mama. Wiele niemowląt doświadcza bolesnych kolek, które mogą być następstwem niewłaściwej diety mamy lub zbyt łapczywego jedzenia, podczas którego maluch połyka dużo powietrza. Nagromadzone w brzuszku powietrze przedostaje się do jelit i powoduje bolesne skurcze. To, co jest naprawdę dobre na kolki dla niemowląt, to przede wszystkim spokój rodziców i stosowanie odpowiedniej metody na łagodzenie bólu. Niemowlęta w chwili pojawienia się kolki, mają twarde brzuszki i podkurczają nóżki, co jest jasnym sygnałem z jakiego powodu płaczą. Lekarze zalecają, aby spróbować dzieciom masować delikatnie brzuszki, zaczynając od żołądka i kończąc na wysokości jelit. To pomoże skutecznie pozbyć się napięcia w okolicy brzucha i w naturalny sposób ułatwi wydostanie się z układu trawiennego powietrza. Inną metodą jest położenie na brzuszku ciepłego okładu na przykład z mokrej pieluszki tetrowej albo próbowanie uspokojenia dziecka przez kołysanie i puszczanie monotonnych dźwięków takich jak szumy. Na każde dziecko działa inna metoda, więc trzeba szukać idealnej dla naszego maluszka.
Dzieci kilkutygodniowe nie potrafią powiedzieć co im dolega, ale potrafią się komunikować płaczem. Co prawda płaczą z wielu powodów, ale wprawny obserwator będzie potrafił rozpoznać płacz spowodowany głodem, bólem czy poczuciem samotności. Kiedy rozpoznamy w płaczu ból, nie należy zwlekać z pomocą, bo dziecko się bardzo męczy fizycznym bólem i samym płaczem, który może trwać nawet wiele godzin. Kolki najczęściej pojawiają się nagle i też tak samo znikają.