Stan powietrza jest alarmujący w wielu regionach Polski. Jest to bardzo niepokojące, kiedy w radiu i telewizji słyszę alerty zanieczyszczeń dotyczące bliskiego mojemu sercu Śląska czy w sąsiedzkiego Krakowa. Smog unosi się czasem bardzo widocznie nad ów metropoliami. Z kolei dom to nasz azyl. Każdy chciałby, aby chociaż tu powietrze sprzyjało zdrowiu rodziny. Jest sposób na czyste powietrze, bez konieczności wietrzenia i przeciągów i on nim poniżej.

Czy rekuperacja jest rozwiązaniem?

rekuperacja w śląskimNa Śląsku coraz więcej budynków, które wpisują się w definicję architektury eko, budownictwa pasywnego. To właśnie dzięki temu usłyszałam o technice wentylacji mechanicznej z wymiennikiem ciepła. Ten oto proceder zwany jest rekuperacją. Zainteresowałam się tym przy okazji intensywnej analizy ofert kredytów hipotecznych. Otóż pierwsza korzyść z energooszczędnego domu to niższe koszty finansowania. Banki oferują bowiem ekologiczne kredyty z obniżoną marżą i preferencyjnymi warunkami co do pozostałych kosztów, w stosunku do tych standardowych kredytów.Oferta dla wszystkich tych co zdecydują się np. na projekt: rekuperacja w śląskim województwie, czyli na eco budownictwo. Żeby nie być gołosłownym dla kredytu rzędu 200 tys. złotych w banku X, oszczędność na miesięcznej racie finansowej wyniesie w okolicach 120 zł plus 0 złoty prowizji wstępnej. Rekuperator, który jest urządzeniem centrali wentylacyjnej nie tylko oczyszcza – poprzez zamontowane filtry – powietrze napływające do domu,ale również daje widoczne efekty oszczędności na ogrzewaniu. ak się to dzieje? W urządzeniu tym dochodzi do mijania się dwóch strumieni powietrza, ten zużyty, uciekający z pomieszczeń mija się z zimną, napływającą falą.Strumienie ów nie mieszają się ze sobą, tylko przekazują sobie temperaturę. Zawsze powietrze wychodzące oddaje swoje ciepło bądź chłód (w przypadku pory roku:lato) napływowej fali. Dzięki temu powietrze w domu będzie cieplejsze bądź chłodniejsze w zależności od pory roku.

Daje to przetestowane już oszczędności w ogrzewaniu dla budżetu gospodarstwa domowego. Powietrze oddawane do domowego azylu z rekuperatora jest jak balsam łagodzący dla organizmów alergików. Jeśli zdecydujemy się na taką technikę wentylacji to zlećmy to profesjonalnej firmie, od wykonania projektu ściśle pod nasz dom, po jego realizację. Proces rekuperacji jest zdecydowanie łatwiejszy na etapie budowania lokali, domów mieszkalnych.  Trudniej zaplanować i przerobić w przypadku starszych domów. Ale uważam, że również warto.

Kategorie: Remonty