Po ustawieniu aparatu w trybie filmu można uzyskać dostęp do funkcji filmu poklatkowego, która rejestruje pojedyncze klatki w okresowych odstępach, a następnie łączy je w film. Biolodzy roślin używają filmów poklatkowych w swoich badaniach, ale obrazowanie poklatkowe jest również świetne do robienia filmów z wielu innych rzeczy, takich jak przepływ ludzi w miejscach publicznych lub chmury dryfujące po niebie. Ponadto wiele takich samych technik można wykorzystać do tworzenia filmów.

Timelapse jest coraz popularniejszą technologią

film timelapseAparat – wiele aparatów i bezlusterkowców ma wbudowany tryb filmu poklatkowego. Jeśli jednak aparat nie ma wbudowanej funkcji, można nadal tworzyć film timelapse, podłączając do aparatu zewnętrzny interwałomierz, aby używać go jako zdalnego wyzwalania migawki i dostosowywać ustawienia. Jak wspomniano wcześniej, wiele nowoczesnych aparatów oferuje funkcje fotografowania w trybie poklatkowym, ale jeszcze kilka lat temu wadą było to, że ich maksymalna rozdzielczość wynosi zaledwie 1080p. Trzeba zdecydować o jakości ostatecznego materiału, który chcemy, zanim wybierzemy taki tryb lub zdecydujemy się na robienie zdjęć w wyższej rozdzielczości i edycję ich razem w poście. aby zapobiec rozładowaniu akumulatora w połowie zdjęcia, pamiętać należy o wcześniejszym całkowitym naładowaniu akumulatora. Następnie podczas upływu czasu nie dotykamy statywu, aby się nie poruszył. Ponadto, czekając na upływ czasu, mogą zdarzać się silne podmuchy wiatru lub zmiany pogody, które powodują problemy, więc można poczekać gdzieś w pobliżu miejsca, w którym umieściliśmy aparat. Uważać należy również, aby nie przesuwać pierścienia ostrości na obiektywie podczas fotografowania. Fotografia poklatkowa to technika, która rejestruje scenę lub obiekty, które zmieniają się z małą prędkością, i zamienia je w wideo odtwarzane z dużą prędkością. Interwałomierz lub pilot zdalnego sterowania to urządzenie, które pozwala ustawić aparat tak, aby naciskał spust migawki w wybranym przez nas odstępie czasu. Innymi słowy, interwałometr pozwala odpocząć bez konieczności ręcznego klikania przycisku migawki.Zasadniczo aparat wykonuje pojedyncze zdjęcie w ustalonych odstępach czasu. W efekcie powstaje kilka zdjęć rozmieszczonych w pewnej sekwencji. Następnie oprogramowanie łączy je w całość, co pozwala uchwycić godzinne zdjęcia w filmie z kilkuminutowym czasem odtwarzania.

Filmy poklatkowe to świetny sposób na uchwycenie otaczającego nas świata w akcji. Nagrywanie poklatkowe nie wymaga tyle uwagi, co tradycyjne filmy lub fotografia. To i fakt, że większość nowoczesnych smartfonów i aparatów cyfrowych jest w stanie je fotografować, sprawia, że upływ czasu jest niesamowitym i łatwym sposobem na urozmaicenie fotografii.

Dodatkowe informacje o filmach timelapse  na: https://m8house.com/