Metal to jeden z najpopularniejszych wykorzystywanych materiałów we współczesnym przemyśle. Zawdzięcza to swojej łatwości w obróbce oraz wytrzymałości. W zależności od konkretnego stopu znajduje swoje miejsce w różnych gałęziach przemysłu. Przy takich pracach ważna jest precyzja i dokładność, a automatyzacja odgrywa coraz większą rolę w branży przemysłowej.

Zastosowanie przemysłowej prasy krawędziowej

przemysłowa prasa krawędziowaW zakładach przemysłowych oraz przedsiębiorstwach oferujących szeroki zakres usług polegających na profesjonalnej obróbce stali oraz metalu. Prasa krawędziowa to rodzaj maszyny CNC, która wykonuje czynności polegające na toczeniu i wygniataniu metalu przy odpowiednio wysokim poziomie nacisku, tworząc odpowiednią konfigurację danego materiału. Swoje zastosowanie znalazły tam maszyny do obróbki metalu, dzięki nim cały proces odbywa się w szybki i nieskomplikowany sposób. Przemysłowa prasa krawędziowa odpowiada za zginanie metalowych elementów, wykorzystując pionowy ruch górnej belki (suwaka) przeciw dolnej nieruchomej belce. Na górnej belce montowane są narzędzia gnące – stemple, na dole zaś matryce. Operator musi samodzielnie zmieniać narzędzia w urządzenia w zależności od oczekiwań, tj. grubość materiału, rozmiar detalu lub wymaganego kąta i promienia gięcia. Przezbrojenie prasy krawędziowej trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. W dużym stopniu to zależy od doświadczenia i umiejętności operatora. Możliwe jest wyposażenie maszyny w dodatkowe systemy wspomagające gięcie, np. automatyczne korygowanie kąta gięcia (dzięki laserowym czujnikom) lub mierzenie grubości blachy – ułatwia uzyskanie poprawnych kątów gięcia. Prasę należy dostosować do swoich potrzeb i wymagań względem nacisku tłoczenia lub cięcia z jej użyciem. Dlatego w warsztatach i przedsiębiorstwach, prasy, dostają wiele słów uznania i są wykorzystywane praktycznie każdego dnia do wielu wymagających projektów. W zakładach często spotkamy zestawy pras, czyli maszyna do tłoczenia i cięcia krawędzi, dzięki czemu dobierana zostaje odpowiednia maszyna względem celów obróbki metalu i stali.

Ważne jest, aby zachować maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas obsługi maszyn CNC. Każdy rodzaj wykonywanych prac powinien przebiegać w sposób sprawny oraz zgodny z obowiązującymi normami bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby pracownik mógł obsługiwać prasę krawędziową konieczne jest odbycie szkolenie z zakresu obsługi maszyn CNC. Bezpieczeństwo należy zachować podczas całego procesu oraz podczas zmiany narzędzi w prasach.