Ultrasonografia jest stosunkowo bezpieczną diagnostyczną procedurą medyczną, w której fale dźwiękowe są wprowadzane do ciała za pomocą przetwornika. Fale dźwiękowe odbijają się od kości i tkanek ciała i tworzą czarno-biały obraz na monitorze. Procedura jest bezpieczna, ponieważ nie wykorzystuje promieniowania jonizującego, takiego jak prześwietlenie rentgenowskie lub tomografia komputerowa, czego należy unikać, na przykład w czasie ciąży.

Jak działa USG?

usg w LegionowieObraz ultradźwiękowy jest wytwarzany przez wysyłanie fal dźwiękowych o częstotliwości 1-10 milionów herców przez przetwornik poprzez umieszczenie go nad strukturami ciała. Fale dźwiękowe są albo absorbowane, albo odbijają się z powrotem do kryształów w głowicy przetwornika. Na przykład fale dźwiękowe przechodzą przez obszary puste w środku lub wypełnione płynem, takie jak pęcherz i naczynia krwionośne. Obszary te są czarne na ekranie. Obszary wypełnione tkanką pozwalają na pewną penetrację i załamanie dźwięku oraz wytwarzają szaro-biały obraz. Naprawdę twarde struktury, takie jak kość, tworzą jasny biały obraz, gdy fale dźwiękowe całkowicie odbijają się od przetwornika. Usg w Legionowie jest powszechną techniką obrazowania medycznego. W ciąży pozwala to dostawcom na uzyskanie wizerunku łona kobiety. Płyn owodniowy stanie się czarny, co wzmocni widoczność kości i tkanki dziecka, które będą wyglądać na białe. Badanie USG jest zlecane, aby lekarz mógł ocenić, jak dobrze rozwija się dziecko, określić płeć dziecka i wykryć wszelkie nieprawidłowości. Większość ludzi kojarzy badania USG z ciążą. Skany te mogą zapewnić przyszłej matce pierwsze spojrzenie na jej nienarodzone dziecko. Jednak ten test ma wiele innych zastosowań. Lekarz może zlecić badanie ultrasonograficzne, jeśli odczuwany jest ból, występuje obrzęk lub inne objawy wymagające wewnętrznego wglądu w narządy. USG może zapewnić widok takich organów jak pęcherz moczowy, woreczek żółciowy, nerki, wątroba, jajniki, trzustka, śledziona i wiele innych. Ultradźwięki są również pomocnym sposobem prowadzenia ruchów chirurgów podczas niektórych procedur medycznych, takich jak biopsje.

Po zakończeniu badania lekarz może natychmiast dokonać przeglądu zdjęć i sprawdzić, czy nie występują nieprawidłowości. Jeśli na USG pojawi się coś nienormalnego, może być konieczne wykonanie innych technik diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny lub próbka biopsyjna tkanki, w zależności od badanego obszaru. Jeśli lekarz może zdiagnozować stan pacjenta na podstawie badania USG, może natychmiast rozpocząć leczenie