Parkowe ławki betonowe zyskały swoje stałe miejsce w zabudowie polskich miast, miasteczek i wsi. Ławki betonowe są niezwykle trwałe i odporne na akty wandalizmu, przez co cieszą się popularnością wśród inwestorów. Każda ławka z betonu jest inna, różnią się od siebie stylem i wyglądem. Dostępne są takie, które wpiszą się w krajobraz wielkiej metropolii, miasteczka i zabytkowej starówki.
Betonowe ławki parkowe dla Ciebie!
Z punktu widzenia funkcji użytkowych, służą do siedzenia, jednak biorąc pod uwagę zagospodarowanie przestrzenne, są meblem miejskim. To ławkami mebluje się parki, skwery, ogrody, ulice i przystanki miejskie. W szerszym znaczeniu, są najczęściej stosowanym elementem małej architektury. Znajdziemy je także na stadionach, przed scenami amfiteatrów, na festynach, w kościołach i w wielu innych miejscach. Pierwszą rzeczą, która przychodzi nam do głowy to, jak ławki betonowe są trwałe. Ławki miejskie charakteryzują się dużą masą, co czyni je odpornymi na przesuwanie czy przewracanie. W zależności od modelu i rodzaju, waga ławki waha się między 100 a nawet 350 kg, a dodatkowo wiele modeli posiada możliwość przytwierdzenia do podłoża. Są one również bardzo estetycznymi elementami architektury miejskiej. Dostępne są modele z oparciem lub bez, z elementami drewnianymi lub w różnych kształtach. Ławki miejskie to oaza dla nóg zmęczonych długim spacerem. Ławki są najważniejszym elementem architektury parkowej i ogrodowej, bez którego trudno sobie wyobrazić otoczenie placów zabaw, wnętrze ogrodu miejskiego lub inną przestrzeń publiczną. Jak w przypadku każdego zakupu czy inwestycji interesuje nas cena potencjalnego zakupu. Betonowe ławki parkowe cena zależy od wielu czynników, m. in. modelu, wielkości i rodzaju materiałów użytych do produkcji. Tanie ławki parkowe to najczęściej konstrukcje metalowe. Najtańsze będą te niewielkich rozmiarów. Czym większa ławka, tym do jej produkcji zużywa się więcej materiałów, a wraz z tym rośnie jej cena.
Mebel postawione w przestrzeni miejskiej często są narażone na akty wandalizmu. W związku z tym, ławki parkowe często posiadają system antywandal. Jest to przedłużenie, które wkopuje się w ziemię. Zabezpiecza ono ławkę przed przesunięciem, przewróceniem lub kradzieżą. Ława musi być bezpieczna dla dzieci jak i dorosłych, Jej konstrukcja musi być niezawodna i trwała, by wraz z eksploatacją nie doszło do spadku poziomu bezpieczeństwa użytkowania tego mebla miejskiego. Istnieją pewne wymagania, które powinno się spełnić podczas projektowania ławki, najczęściej sięga się po normę PN – EN dotyczącą wyposażenia placu zabaw.