Białka są podstawowym elementem naszego ciała, których budowa opiera się na informacjach, jakie zawarte są w genach. Wiele osób dla celów zdrowotnych decyduje się na wykonanie badań genetycznych, dzięki czemu mogą ustalić diagnozę, a także określić ryzyko pojawienia się chorób. Są one bardzo popularne w obecnych czasach, są ważnym narzędziem diagnostycznym, umożliwiają zastosowanie odpowiedniej terapii. Dzięki nim możliwa jest ocena wystąpienia choroby w rodzinie, a także identyfikacja osób, które mają wysokie ryzyko rozwoju choroby. Są wykorzystywane w celu diagnostyki prenatalnej. Geny mają wpływ na ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, do których należą cukrzyca, otyłość oraz nowotwory.

Zalety testów genetycznych

testy genetyczne w warszawieWpływają na nasz wygląd oraz inteligencję, a także wytrzymałość fizyczną oraz zachowanie. Mają one wpływ na rozwój chorób, a także  cechy naszego organizmu. Mutacje mogą powodować pojawienie się choroby. Informacje, jakie zapisane są w DNA każdej komórki człowieka umożliwiają przeprowadzenie odpowiednich testów w każdym wieku, nawet w okresie prenatalnym. Analiza genomu dostarcza nam cennych informacji. Nic zatem dziwnego, że wiele osób decyduje się na testy genetyczne W Warszawie wiele miejsc oferuje tego typu metody. Badanie DNA umożliwia wskazanie, jakie schorzenia mogą być dla nas zagrożeniem, informują o mutacjach genetycznych, które mogą być przekazane dzieciom. Wykonuje się je pod kątem określonych genów. Polegają na analizie próbki krwi lub wymazu z wewnętrznej strony policzka. Dzięki nim można wykryć predyspozycje do zapadnięcia na dane schorzenie. Są one metodą diagnostyczną, która jest szczególnie polecana w przypadku chorób nowotworowych, umożliwiają wykrycie, czy należymy do grupy, która jest objęta ryzykiem zapadnięcia na to schorzenie. Przeprowadza się je pod kątem raka piersi, jajników, prostaty, jelita grubego, tarczycy a także nowotworów układu pokarmowego i białaczki. Umożliwiają także określenie ojcostwa, wykrywają alergie oraz nietolerancje pokarmowe. Są one często wykonywane w okresie prenatalnym, gdyż umożliwiają wykrycie wad u rozwijającego się malucha.

Wskazaniem do wykonania tego typu badań są choroby genetyczne w rodzinie, umożliwiają one wykrycie obciążenia genetycznego u osoby badanej, co wiąże się z ryzykiem przekazania wadliwych genów dzieciom. W przypadku występowania nowotworów w rodzinie również można skorzystać z tego typu testów, gdyż dzięki nim można wykryć ewentualnie predyspozycje do wystąpienia tego schorzenia. Z kolei badanie prenatalne wykonywane jest wówczas, gdy istnieje podejrzenie, iż dziecko może być zagrożone chorobą genetyczną. Wykonuje się wówczas testy DNA, które mogą wykryć mutacje genetyczne u dziecka.