Alkoholizm to poważna choroba, z którą powinniśmy walczyć pod czujnym okiem specjalisty. Alkoholik niestety nie jest w stanie sam sobie dać rady. Czasami pomoc rodziny także może okazać się niewystarczająca. Wtedy warto sięgnąć po specjalistyczną terapię. Odtruwanie alkoholowe nie zawsze jest jednak potrzebne. Wszystko zależy naprawdę od wielu czynników. Pamiętajmy, że samo odtruwanie nie jest sposobem leczenia, a jedynie ułamkiem terapii.

Odtruwanie alkoholowe – czy warto?

odtrucie alkoholoweW niektórych przypadkach odtrucie alkoholowe jest bardzo potrzebne. Pozwala na pozbycie się z krwioobiegu pozostałości alkoholu. Pamiętajmy o tym, że nie jesteśmy w stanie zmusić alkoholika, aby przestał pić. On sam musi widzieć problem i musi dążyć do zmiany. W innym wypadku cały proces z pewnością się nie powiedzie, a alkoholik nadal będzie uciekał w używki. Tak naprawdę odtrucie alkoholowe stosuje się nie tylko na osobach uzależnionych od alkoholu, ale również w przypadku jednorazowego zatrucia alkoholem. Dzięki odtruwaniu jesteśmy w stanie w szybki sposób pozbyć się toksyn, które nagromadziły się w organizmie. Pamiętajmy o tym, że podczas jednorazowego zatrucia alkoholem bardzo często pojawiają się nudności, a także wymioty. Wtedy jest to sygnał, że organizm sam oczyszcza się z nagromadzonych toksyn. Takie samoistne oczyszczanie się organizmu trwa zazwyczaj jeden dzień. W rzadszych przypadkach może zdarzyć się, że trwa dwa dni. Przy odtruwaniu alkoholowym bardzo ważna jest informacja, z jakiego źródła chory przyjmował napoje alkoholowe oraz jakie towarzyszyły mu objawy. Następnie zostaje zbadany ogólny stan zdrowia chorego, a także układ krążenia, układ nerwowy, czy oddechowy. Bardzo ważne jest także zbadanie stanu psychicznego chorego. Jeśli mamy do czynienia z poważniejszymi zatruciami, konieczne może okazać się wykonanie badania krwi oraz badanie stopnia uszkodzenia wątroby. Tak naprawdę odtruwanie alkoholowe w szpitalu trwa zazwyczaj dziesięć dni.

Odtruwanie alkoholowe wykonuje się nie tylko u osób, które są alkoholikami. Możliwe jest jego przeprowadzenie również u osób, które jednorazowo zatruły się alkoholem. Takie odtruwanie pozwala na szybkie pozbycie się toksyn z organizmu. Oczywiście takie odtruwanie może być również samoistne. Wtedy uciążliwe objawy obserwujemy u siebie zaledwie przez dwa dni. Jeśli decydujemy się na domowe sposoby odtruwania musimy pamiętać o tym, że podstawą jest oczywiście odpowiednie nawodnienie. A więc powinniśmy zwiększyć spożycie płynów, przez co nasz organizm zacznie normalnie funkcjonować.